به یاد بابی (سالگرد پیروزی بابی)

37 سال پیش در روز 1 سپتامبر 1972 رویارویی قهرمانی جهان بین رابرت جیمز (بابی) فیشر افسانه ای  و بوریس اسپاسكی برگزار شد. این كه چگونه مسابقه برگزار شد بارها مورد بررسی قرار داده شده است. ما در این جا می خواهیم جملاتی درباره بابی كه از زبان خودش و دیگران گفته شده را از نظر بگذارانیم .   

من به بابی پیش از مسابقه باخته بودم او از من قوی تر بود و برد او طبیعی بود. (بوریس اسپاسكی - دهمین قهرمان جهان)

شطرنج جذاب فیشر و بازی های جاودان او برای همیشه به عنوان ستون های مركزی كاخ شطرنج عصر ما باقی خواهد ماند. ( گری كاسپارف - ژانویه 2008)

شطرنج جنگ بر روی صفحه است، هدف شكست دادن ذهن حریف است. (بابی فیشر)

وقتی او بر روی صفحه شطرنج بازی می كند گویی خدایان شطرنج بازی می كنند. او هرگز به دنبال یك حركت آسان نمی گشت كه به حریفش ضربه بزند، بابی به دنبال حقیقت در شطرنج بود. (شلبای لایمن - مفسر مسابفات جهانی شطرنج)

او در واقع چهره شطرنج جهان را دگرگون كرد. (كافمن استاد شطرنج نیویورك)

من بهترین شطرنج باز جهان هستم و من اینجا هستم تا آن را اثبات كنم ! (بابی فیشر)

شما می دانید كه دارید به سمت باخت حركت می كنید ! حتی آن موقعی كه من جلوتر بودم می دانستم كه در حال حركت به سمت باخت هستم ! (اندرو سولتیس)

انسان هایی باهوشی مثل بتهوون، داوینچی، شكسپیر و فیشر از ذهن زاوش (افسانه یونان - رئیس خدایان یونان) آمده اند، به نظر می رسد كه به طور ذاتی برنامه ریزی شده اند و می دانند پیش از آن كه یاد بگیرند ! (جان كولینس)

به او (بابی) نشان بدهید كه همه ما  كودك نیستم ! (استاد بزرگ لاری اوانس - مسابقات قهرمانی آمریكا 64-63)

وقتی كه با بابی بازی می كنید این سوال مطرح نیست كه شما می برید یا می بازید، سوال این است كه آیا زنده می مانید !؟ (بوریس اسپاسكی)

این یك تراژدی بزرگ دوگانه است، از یك طرف فاجعه ای برای شطرنج آمریكاست و از طرف دیگر، فاجعه ای است برای فیشر كه می توانست در اوج افتخار در جهان باشد. (كافمن استاد شطرنج نیویورك)

بیش تر افراد خبره شانس 60 به 40 را برای بابی هنگام بازی با تایمانوف برای او قائل بودند. بابی شطرنج جهان رو شوكه كرد زمانی كه 6 بر 0 تایمانوف را در هم كوبید، بدون حتی یك مساوی.

فیشر باهوش ترین انسان است كه از آسمان شطرنج فروذ آمد. (میخائیل تال - هشتمین قهرمان جهان)

آن چیزی كه من همیشه دوست دارم انجامش بدهم فقط شطرنج است ! (بابی فیشر)

استادان بزرگ شوروی در (محافل خصوصی) شانس كارپف را برای برد (فیشر ) در سال 1975 مسخره می كردند ! بیش تر آن ها معتقد بودند او خواهد باخت و به صورتی بد ! (استاد بزرگ لو آلبرت)

این یك تراژدی است ... تصور كنید ... بزرگترین شطرنج باز تاریخ در عصر ما زندگی می كند و اون حتی ( یك ) بازی هم انجام نمی دهد. (استاد بزرگ یاسر سیروان - سال 1985)

من برای چه باید به دیگران شطرنج یاد بدهم !؟ (بابی فیشر)

چه تعداد ار خانواده ها دوست دارند كه فرزندانی مثل بابی داشته باشند !؟ (استاد بزرگ لاری اوانس)

شطرنج بهترین بازی بود که من دوست داشتم، زیرا از مشكل ترین بازی ها به شمار می رفت. (بابی فیشر)

مردی بدون مرز٬ او هرگز غرب و شرق را از هم جدا نکرد و در تحسین خویش آن ها را به هم نزدیک نمود. (لوبومیر لوبویوویچ)

بازیکنی بزرگ و الگویی برای بسیاری از افراد٬ کتاب او "۶۰ بازی به یاد ماندنی من٬"تاثیر بزرگی بر من گذاشت. باعث شرمساری است که پس سال ۱۹۷۲ او نتوانست جهان شطرنج را با درک بی نظیر خود غنی سازد. (یان تیمان)

تنها حریفی که در مقابل من پس از باخت، بهانه نمی آورد، کامپیوتر است ! (بابی فیشر)

هیچکس در طول تاریخ قهرمانی جهان چنین بازی نکرده است. من صراحتاً به نتایج فیشر رشک می برم او همچون یک ماشین بازی می کند. (میخائیل تال)

فیشر، خیلی سرسخت خیلی محکم و بسیار تهاجمی است. (تیگران پطروسیان نهمین قهرمان شطرنج جهان)