بابی فیشر، قهرمان شطرنج آمریکا که در سن پانزده سالگی قهرمانی این کشور را به دست آورد، درگذشت.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، وی در سال 1972 در اوج جنگ سرد بین آمریکا و روسیه و در حالی که مردم آمریکا اعتماد به نفس خود را تا اندازه بسیاری در رویارویی با قدرت روزافزون روس‌ها از دست داده بودند، «بوریس اسپاسکی» روسی را در نبرد قهرمانی جهان شکست داد و قهرمان جهان نام گرفت.

او دیروز در غربت و در شرایطی که در سال 2005 پس از 9 ماه زندانی بودن در ژاپن، مجبور شد ملیت آمریکایی خود را کنار بگذارد و با اخذ ملیت ایسلندی در این کشور اقامت گزیند، در شهر «ریکیاویک» ایسلند بر اثر یک بیماری ناشناخته درگذشت.
او در شیکاگو به دنیا آمده و در منطقه فقیرنشین بروکلین نیویورک بزرگ و در چهارده سالگی قهرمان آمریکا شده و در پانزده سالگی، مقام استاد بزرگ شطرنج آمریکا را به دست آورد.

فیشر در سال 1972 در یک سری مسابقات با بوریس اسپاسکی روسی در شهر ریکیاویک کشور ایسلند پس از گذشت دو دهه به عنوان نخستین آمریکایی قهرمان شطرنج جهان نامیده شد و این واقعه به نحو شگفت‌آوری، جوانان آمریکایی را درباره توانایی خود و مقابله با قدرت روسیه تهییج كرد، اما اعتقادت و مبانی اخلاقی او با رویای آمریکایی سازگار نبود و در حالی که سرمایه‌گذاران و به ویژه دولت آمریکا، سرمایه‌گذاری فراوانی روی او برای مقابله با قهرمانان روسی آناتولی کارپف انجام داده بودند، تا به زعم خود، قدرت و توان جوانان آمریکایی را نشان دهند، او برای گریز از استفاده ابزاری و حکومتی از خودش از مسابقه با کارپف خودداری كرد و به همین دلیل، عنوان قهرمانی جهان را در سال 1975 از دست داد.

هرچند مادر بابی فیشر یهودی بود، او هر سال به مناسبت‌های گوناگون، سخنرانی‌هایی علیه صهیونیسم و نقش آن در سیاست‌های آمریکا و وجهه نژادپرستانه و ضدانسانی این طرز فکر سیاسی بازگو می‌كرد.

وی که در آمریکا در مکانی دورافتاده زندگی می‌کرد، در سال 1992 تصمیم گرفت دوباره با بوریس اسپاسکی مسابقه دهد و در یک مسابقه که با استقبال عموم روبه‌رو شد، با اسپاسکی در یوگسلاوی سابق مسابقه داد و او را دوباره شکست داد. اما دولت آمریکا به دلیل بین‌المللی شدن این موضوع، اعلام نمود که فیشر قوانین آمریکا درباره تحریم یوگسلاوی را زیر پا گذاشته، خواستار مجازات او شدند.

به این ترتیب، او دیگر به آمریکا سفر نكرد و در کشورهای گوناگون اقامت گزید و در مصاحبه‌های خود در فیلیپین و مناطق دیگر دنیا اعلام می‌نمود که مقامات رسمی آمریکا او را تعقیب كرده و همواره نقطه نظرات ضدصیهونیستی خود را بر زبان می‌آورد.
او صهیونیست‌ها را دروغگو و دزد می‌دانست و علاقه داشت دوباره سرگرمی را به بازی شطرنج برگرداند و این ورزش را از این نحوه برد و باخت خارج كند. در سال 1996 هنگامی كه از دنیای شطرنج خداحافظی می‌كند، شرکتی در آرژانتین تأسیس می‌كند تا بتوانند با شیوه‌های کامپیوتری، این علاقمندی را در جوانان ایجاد نمایند که به شطرنج مانند یک بازی سرگرم کننده نگاه كنند و آن را از مفاسد دیگر دور نگه دارند.

او در سال 2004 توسط دولت در فرودگاه توکیو دستیگر می‌شود، زیرا مقامات آمریکایی، حکم بازگرداندن او را به دلیل نقض قوانین آمریکا در مسابقه با اسپاسکی در سال 1992 در یوگسلاوی صادر نموده بودند و خواهان استرداد او به آمریکا و مجازاتش بودند و سرانجام پس از 9 ماه که توانست از دولت ایسلند تابعیت بگیرد، از زندان ژاپن آزاد شده و به کشور ایسلند رفت.

فیشر می‌گفت: آمریکا شیطان است و محور شرارت شامل هم‌پیمانان او از جمله انگلیس ژاپن و استرالیا و اسرائیل است. او در سال‌های آخر عمرش، اعلام نمود که بازی شطرنج در بعد قهرمانی و خروجی این مسابقات، به ویژه شمار زیادی از بازی‌های سطح بالای این رشته، برنده و بازنده آن از پیش مشخص شده است و به جای این شیوه از نحوه مسابقات شطرنج تصادفی حمایت و استقبال می‌‌كرد.

او یکی از سمبل‌های آمریکایی‌هایی است که با نظام حاکم در آن کشور و به ویژه صهیونیست‌ها ناسازگاری داشته و شخصی که خود پدید آورنده تهییج جوانان آمریکایی علیه روسیه بوده است، به نمادی علیه دولت آمریکا و سیاست‌های آن درآمد و سرانجام در غربت درگذشت.